Naše chovatelská stanice byla založena v roce 2016 v Písku pro chov Basenji. Chtěli jsme, aby jméno stanice vystihovalo plemeno Basenji, proto jsme se nechali inspirovat jejich původem. Basenjíci se v Kongu využívali hlavně k lovení. Jejich úkolem bylo nahánět zvěř do sítí. Naše jméno Wawindaji Kidogo ve svahilštině znamená „malý lovec“.

Naši první Basenjí fenku jsme si přivezli v únoru 2015 z chovatelské stanice Chanzo Cha Nile z Valtic. Malé jsme začali říkat Caira po egyptském hlavním městě Káhira. Caira si již po odjezdu na nás začala rychle zvykat. Nedávala žádné známky stesku po své chovatelské smečce, byla prostě skvělá a my jsme se snažili, abychom i jí dali skvělý nový domov. A to, myslím si, se povedlo.

S Cairou nejenom jezdíme po výstavách, ale hlavně se zabýváme tím, co má v krvi - touhu lovit. Zkusili jsme začít běhat coursing a od té doby je pro Cairu jako droga. Následně jsme odběhali licenční běhy a na jaře 2016 jsme obdrželi coursingovou / dostihovou licenci. Od té doby pravdidelně navštěvujeme coursingové závody.

Jelikož jsme si velmi zamilovali toto plemeno, rozhodli jsme se pořídit Caiře ještě kamarádku. Někdo by také uvedl: jeden Basenjík, žádný Basenjík. Tak se toho držíme. Zatím na štěňátko čekáme, ale až si ji přivezeme domů, tak ji také představíme.

Tak už máme Basenjíky dva - Caira má novou nejlepší kamarádku - Haki. Navíc už bydlíme v novém domku se zahradou, takže když zrovna neprší, tak holky běhají venku, nebo se vyhřívají a nebo vyhlíží nějakou tu kořist, jak je vidět na obrázku vpravo.

Trochu se nám ta rodina rozrostla na dva klučiny a tři basenjí holky. Pravidelně objíždíme sportovní akce (coursing a dostihy), které naše holky milují a navíc jsme se stali členy dostihové dráhy Kolín, kde pomáháme s pořádáním závodů, tréninků a s udržování dráhy v provozuschopném stavu. Haki měla dvakrát štěňátka a naše "basenjí" rodina se rozšířila o majitele štěňátek, s kterými jsme v pravidelném kontaktu a není pro nás větší radost, než vidět Hakinky štěňátka, jak se jim v nových domovech daří a jak získávají úspěchy na poli sportovním i výstavním.